Transport na potrzeby własne – co warto wiedzieć?

Przedsiębiorcy często nie zdają sobie sprawy z tego, jakie są obwarowania prawne dotyczące transportu na własne potrzeb. Brak odpowiedniej wiedzy może kosztować właściciela firmy nawet kilka tysięcy złotych w zależności od tego, jaki zapis został złamany.

 

Często przedsiębiorca decyduje się na skorzystanie z własnego transportu do przewozu pracowników albo części czy materiałów, które są potrzebne do produkcji. Takiego rodzaju usługa jest określana jako niezarobkowy przewóz na potrzeby własne. W sytuacji, gdy jest wykonywany powyżej 3,5 tony zaczynają obowiązywać przepisy ustawy o transporcie drogowym (6 września 2001 r.).

Według nich właściciel firmy powinien spełnić określone warunki, w innym przypadku kara może wynieść nawet do 8 000 zł. Warto zwrócić więc uwagę na to, czy aby na pewno transport, który został zaplanowany jest na tyle bezpieczny prawnie, jak i logicznie, że można go wykonać bez obawy przed sankcjami.

W ustawie jasno jest określone, że osobą kierującą pojazdem jest przedsiębiorca albo jego pracownicy. Ponadto właściciel musi wykazać dowód na to, że ma prawo do korzystania z samochodu. Nie może to być także przewóz turystyczny.

Należy również pamiętać o tym, aby przewożone towary należały do przedsiębiorcy lub były przez niego wypożyczone, wydzierżawione albo nabyte w inny sposób, i są przeznaczone do spełnienia potrzeb jego lub jego firmy. Wychodzi więc na to, że przede wszystkim przewóz powinien mieć charakter pomocniczy wobec usług wykonywanych przez daną firmę.

Przewóz na potrzeby własne jest obwarowany kilkoma istotnymi kwestiami prawnymi. Ich złamanie grozi dotkliwymi karami finansowymi, a w efekcie może nawet doprowadzić do strat w postrzeganiu marki oraz opinii o niej. Nie mam tutaj także znacznie fakt, czy przewóz odbył się jedynie jeden raz czy kilkukrotnie. Warto więc pamiętać, jakie są ogólne ramy dotyczące transportu w tym zakresie.

Więcej na temat usług związanych z przewozem na własne potrzeby można dowiedzieć się na stronie http://faz-logistics.pl/.

Recent Posts

Leave a Comment